جایگاه برنامه ریزی در شهرداری تهران

برنامه ریزی

برنامه ریزی عملی یا فعلی است برای ایجاد « نظم » و هدف برای هر اقدامی است که برای زندگی خصوصی یا مجموعه سازمانی و نهادی انجام می گیرد در این راستا شهرداری تهران نیز مستثنی از این قاعده نبوده و با توجه به گستردگی و پیامد و تاثیر فعالیت های آن بر روند روزمره زندگی شهروندان می تواند پیشرو و توسعه یافته در این زمینه باشد .

در همین راستا تهیه طرح راهبردی ساختاری و به تبعیت آن برنامه 5 ساله توسعه محلات طرح های موضعی و موضوعی ، طرح تفصیلی ابزارهایی جهت نهادینه سازی « برنامه ریزی » در مدیریت و نگهداری شهر تهران است .

به نظر می رسد نوع برنامه ریزی در شهرداری تهران اگر به گزافه نگوییم « سلیقه ای » و « آشفتگی » است و یا بهتر باید بگوییم اصلاً برنامه ریزی هدفمند و بلند مدت میان مدت و کوتاه مدت وجود دارد اگر هست مصادیق آن چیست اگر هست اجرا می شود و یا هر کسی از ظن خود و سلیقه آن را اجرا می کند ؟

فرایند برنامه ریزی شهرداری تهران از چند شاخص اصلی پیروی می کند .

الف : بر اساس ذات و ماموریت هر سازمان یا شرکت های شهرداری

ب : برنامه های یکساله اجرایی توسط مناطق

بر اساس همین شاخص ها مناطق یا سازمانها یک « ماموریت » یکساله و کوتاه مدت برای خود تدوین و در طول سال اجرا می نمایند که گاهاً این ماموریت از سیاست های کلی و اسناد بالا دست تبعیت می کند و یا حتی در برخی موارد این اسناد مغایر با « برنامه های»  کلان شهرداری تهران و اسناد بالا دست می باشد .

روند فعلی به اصطلاح « برنامه ریزی » در مناطق و شهرداری اینگونه است که هر حوزه یا سازمان یک مجموعه فعالیتی را پیش بینی کرده و آن را در سال اجرا می کند و هیچ گونه نظارت و کنترل در تطابق و مغایرت آن با سیاستهای کلی صورت نمی گیرد و یا حداقل می توان گفت متولی وجود ندارد .

از طرف دیگر بر اساس مفاهیم و مبانی ، برنامه ریزی باید « متمرکز » « جامع » و دارای اهداف معین صورت گیرد که بتواند در « هماهنگی » لازم میان بخش های مختلف ایجاد نماید .

 * ویژگی های برنامه ریزی در شهرداری تهران

- پراکنده در سازمانها و مناطق و شرکت ها

- فاقد هدف معین

- بدون هماهنگی با اسناد بالا دست

-  سلیقه ای و شرایط خاص

مهم ترین چالش ها

-          اتلاف منابع مادی و معنوی شهرداری

-          آشفتگی و هرج و مرج در مدیریت

-          فقدان احساس مسئولیت جهت حفظ منابع

-          بوجود آمدن بحرانهای عمیق و مثل آلودگی هوا ، ترافیک ، بافت فرسوده ....

-          گستردگی توسعه بی رویه شهر

-          افزایش هزینه زندگی و خدمات

پیشنهادات:

-   معاونت برنامه ریزی وتوسعه شهری بر اساس نظام و چرخه برنامه ریزی مسئولیت تدوین و طرح ریزی ، کنترل و بررسی و بازنگری را بر عهده گرفته و سایر حوزه ها تنها وظیفه اجرا و عملیات برنامه را داشته باشند .

تقویت جایگاه معاونت برنامه ریزی وتوسعه شهری در مدیریت مناطق جهت نهادینه سازی برنامه ریزی

/ 1 نظر / 22 بازدید
شرکت یگانه زنبور کاسپین

ژله رویال غذای مخصوص ملکه بهترین فرآورده زنبور عسل تولید شده برای اولین بار در جهان توسط شرکت یگانه زنبور کاسپین موثر در درمان و پیشگیری بیماری های ناتوانی های جنسی ، افسردگی ، زخم معده ، آلزایمر ، پروستات ، ام اس ، کم وزنی ، تنظیم قاعدگی ، ریزش مو ، درد ،آرتروز ، دیابت ، آسم ، فشار خون ، پوکی استخوان ، کم کاری کبد برای ارتباطات بیشتر با ما تماس بگیرید www.Caspianbee.com